نقد و بررسی سریال وست ورلد فصل 2 قسمت 3

 

نقد و بررسی سریال وست ورلد فصل ۲ قسمت ۳

کارگردان : ریچارد جی لوئیس

نویسنده : جینا آوتوار

آهنگساز : رامین جوادی

قسمت دوم فصل دوم سریال westworld

نام این قسمت : Virtù e Fortuna

مدت زمان : ۵۹ دقیقه

امتیاز این قسمت : ۱۰ / ۸٫۵

Dolores makes her next move; Charlotte scrambles to protect Delos’ most prized asset; Bernard gets closer to the truth.

 

توجه : این مقاله حاوی اسپویل است ، توصیه میکنیم قبل از مطالعه این بررسی قسمت سوم از فصل دوم وست ورلد را مشاهده کنید !

 •  مقدمه : 

  سریال وست ورلد همچنان با اپیزود های فصل دوم خود به شگفت زده کردن و گیج کردن هوادارانش در روزهای دوشنبه ادامه می دهد و این هفته هم نوبت به اپیزود “فضیلت و ثروت” رسید ! در حالی که قصه سریال در فصل دوم در حال گسترش است اما این اپیزود بیشتر روی انقلابی به رهبری دلوریس(وایت) و پیدا کردن پیتر ابرناثی تمرکز می کند ، این برای اولین بار است که در یک اپیزود تصاویری از سه پارک با هم رو مشاهده میکنیم در ابتدا راج ورلد، وسط وست ورلد و در انتها شوگان ورلد ! اگر از آن دست هواداران پر و پا قرص سریال باشید رازهای زیادی در این اپیزود وجود دارد که با دقت می توان به راحتی به آنها دست پیدا کنید با هم این رازها رو مرور میکنیم .

 • در این مقاله بخوانید :

به Raj World خوش آمدید ( همه چیز درباره پارک شماره شش )

خط زمانی استابز، کارل استرند و برنارد

آیا فورد زنده است ؟

همه چیز درباره ابرناثی

 • نگاهی به اپیزود :

سومین اپیزود فصل دوم و در کل سیزدهمین اپیزود از سریال westworld در روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۷ از شبکه HBO پخش شد
نام این قسمت از کلمه ای ایتالیایی به معنی “فضیلت و ثروت” گرفته شده بود و در ۵۹ دقیقه به نمایش در آمد

 • سازندگان :

این اپیزود توسط یک تیم ۷ نفره نوشته شد و همچنین نزدیک به ۴۷ بازیگر اصلی در این اپیزود نقش آفرینی کردند
کارگردان این قسمت بر عهده “ریچارد جی لوئیس” بود که قبلا قسمت دوم فصل اول و قسمت اول فصل دوم را هم کارگردانی کرده بود

 • بازیگران جدید :

گریس ( با بازی کتجا هربرز )

دختر جوانی که برای ماموریتی از جانب شرکت دلوس به پارک آمده حالا از کجا می دانیم از طرف دلوس وقتی دفترچه خودش رو باز میکنه یک لوگوی شش ضلعی به هم پیچیده میبینیم که این لوگو رو در کد های ابرناثی هم میبینیم که متعلق به شرکت مخفی دلوس است که می خواهد اطلاعات را به بیرون ببرد وقتی گریس این علامت را دارد و سعی در مخفی کاری دارد پس برای ماموریتی مخفی آمده ! در مورد او دو احتمال داده اند :

● یک اینکه او دختر مرد سیاه پوش باشد همان که در اپیزود دوم فصل دوم دیدیم !

● دوم اینکه هر چند اسم او گریس است اما یک سری ها این تئوری را دادند که با توجه به شباهت بی نظیرش به تریسا کالن شباهت چهره ، نحوه ی سگار کشیدن ، شباهت موها و همچنین ماموریت مخفی که هم در گریس هست و هم در تریسا کالن احتمال اینکه او جوانی های تریسا باشد فراوان است و ما در حال مشاهده زمان گذشته هستیم که دلایل بیشتری در ادامه خواهیم آورد !

نیکولاس ( با بازی نیل جکسون )

مرد جوانی که به گریس علاقه مند می شود و بعد از همراهی او توسط یکی از ربات های شورشی کشته می شود همچنین در این اپیزود با چند چهره دوباره رو به رو می شویم

آرمیستیس ، فیلیکس ، سیلوستر
افرادی هستند که آخرین بار در انتهای قسمت ۱۰ فصل اول آن ها رو مشاهده کردیم که در اینجا به میو می پیوندند

سریال وست ورلد همچنان با اپیزود های فصل دوم خود به شگفت زده کردن و گیج کردن هوادارانش در روزهای دوشنبه ادامه می دهد و این هفته هم نوبت به اپیزود “فضیلت و ثروت” رسید ! در حالی که قصه سریال در فصل دوم در حال گسترش است اما این اپیزود بیشتر روی انقلابی به رهبری دلوریس (وایت) و پیدا کردن پیتر ابرناثی تمرکز می کند ، این برای اولین بار است که در یک اپیزود تصاویری از سه پارک با هم رو مشاهده میکنیم در ابتدا راج ورلد ، وسط وست ورلد و در انتها شوگان ورلد ! اگر از آن دست هواداران پر و پا قرص سریال باشید رازهای زیادی در این اپیزود وجود دارد که با دقت می توان به راحتی به آنها دست پیدا کنید با هم این رازها رو مرور میکنیم .

 • به Raj world خوش آمدید

در فصل دوم westworld قبل از اینکه تیتراژ شروع شود بخشی از فیلم و داستان به نمایش در می آید اپیزود سوم هم از این قاعده جدا نیست ، اپیزود سوم با صحنه ای که به نظر الهام گرفته شده از حکومت سلطنتی بریتانیا در هند است شروع میشود بله اینجا یک پارک جدید است ! دارای تم موزیک هندی است که در اصطلاح به این پارک Raj world می گویند ! در اپیزود اول فصل اول ببری را دیدیم که کارل استرند و استابز کنارش اومدند و گفتند که این ببر متعلق به پارک شماره شش هست حالا که ما با پارک شماره شش وارد شدیم اما نکته هایی در مورد این پارک وجود داره ، اول اینکه در پایان قهرمان بازی گریس دختر جوانی که میبینیم او در دریا می افتد و بعد از بیرون اومدن تصاویر پارک westworld رو میبینیم یعنی پارک شماره شش (Raj world) و پارک شماره یک (westworld) به واسطه ی یک دریا به هم وصل میشوند و فاصله کمی با هم دارند !

دوم هم اینکه علاوه بر پارک وست ورلد در پارک راج ورلد هم شورش اتفاق افتاده که هنوز معلوم نیست که آیا همه ی ربات ها تحت نظر دلوریس شورش کردند یا هر پارک برای خود یک منجی دارد !

 • همه چیز درباره پیتر ابرناثی 

از قسمت های انتهایی فصل اول که شارلوت هیل به سایزمور دستور تغییر در ابرناثی می دهد همه دنبال این بودند که بلاخره ابرناثی قرار است چه نقشی بر عهده بگیرد ، در قسمت اول فصل دوم فهمیدیم که شارلوت یک سری اطلاعات را درون حافظه ی ابرناثی قرار داده که قرار هست از پارک خارج کنند با توجه به اینکه شرکت دلوس به شارلوت می گوید اگر اطلاعات را پیدا نکنی حتی برای کمک هم نمیاییم پس اطلاعات بسیار مهمی وجود دارد حالا چند سوال پیش می آید !

● سوال اول : چه اطلاعاتی ؟

جایی که شارلوت کار میکرد تعداد زیادی آزمایش DNA وجود داشت که معلوم نبود مربوط به چه کسانی هست بعضی ها می گویند که DNA ها را قرار است به بیرون پارک ببرند اما واقعا مگه DNAها به چه دردی میخورند ؟ گروهی میگویند قرار است راز ساخت ربات ها را به بیرون ببرند و به ارتش بعضی کشورها بدهند تا با اونها ارتش مصنوعی بسازند که این بعید نیست !

● سوال دوم : این اطلاعات برای کیست ؟

شرکت دلوس تمام پارک ها را در اختیار دارد و مسئولین هر کاری بخواهند می کنند مانند مرد سیاه پوش پس قطعا این اطلاعات برای یک گروه کلی نیست و احتمالا برای یک شخص خاص و یک گروه مخفی درون شرکت دلوس است مثلا اینکه فردی بخواهد رئیس اصلی را کنار بزند و به این اطلاعات به صورت مخفی نیاز داشته باشد !

سوال سوم : ابرناثی زنده یا مرده ؟

در این قسمت شارلوت می گوید ما به زنده او نیازی نداریم سر او را قطع کن و برویم
پس اطلاعات را درون حافظه ی او که در سرش قرار دارد گذاشتند اما واقعا اگر به زنده ی او احتیاج ندارند پس این همه درگیری چرا ؟ چرا از همون اول یکی از حافظه ی ربات ها را بر نداشتند و اطلاعات را در یک جعبه ی کادو راحت به بیرون ببرند؟ اما ممکن است که همانطور که گفتیم برای رسوایی رئیس دلوس اینکار را انجام بدهند و به بقیه نشان بدهند که انسان هایی که به اینجا می آیند امنیت ندارند و اطلاعاتشان به راحتی قابل دسترسی به همه است برای همین اطلاعات را درون یک ربات به بیرون می برند و پیش هیئت مدیره اطلاعات را نشان میدهند که باعث رسوایی رئیس دلوس میشود !

سوال چهارم : چه کسانی از اطلاعات خبر دارند ؟

همانطور که دیدیم شارلوت به کمک سایزمور اطلاعات را درون ابرناثی قرار داد حالا علاوه بر شارلوت سایزمور هم قطعا از این اطلاعات باخبر هست اما اگر اطلاعات مهمی هست که ممکن است به نابودی پارک کشیده شود چرا او اینقدر ریلکس است و هیچ واکنشی به ابن موضوع نمی دهد واقعا عجیب نیست ؟؟؟

 •   دلوریس زنی پیشگو یا وایتی قاتل 

بارها به این نکته اشاره کردم که دلوریس در دو خط زمانی متفاوت با یک شکل قرار دارد یعنی در هر دو زمان یک لباس یک کار و یک هدف دارد اما همچنان در دو خط زمانی مختلف است مدارک فراوانی هم برای این گفته داریم ، برای روشن شدن موضوع به تعریف هر دو خط زمانی میپردازیم !

خط زمانی گذشته :
دلوریس یک بار در سی سال قبل دست به کشتار عظیمی زد و همه ی ربات ها را کشت در آن زمان او را وایت نی نامیدند و لشکری از افراد مردان نقاب دار داشت و دست به کشتار ربات ها و خالق خود زد ! همه ی این ها رو در فصل اول دیدیم در فصل دوم هم چیزی شبیه به اون مشاهده میکنیم مثلا در ابتدا دلوریس در حال کشتن سرخپوستان است یعنی ربات ها رو میکشه بار دوم سربازان اتحادیه رو با بی رحمی میکشه !

خط زمانی حال حاظر :

دلوریس با همان لباس ۳۰ سال گذشته یعنی لباس سفید و تیرهای بسته به کمر به دنبال کشتن انسان هاست او خودش رو نه وایت معرفی می کنه نه دلوریس مهربان بلکه زندگی جدیدی میخواد !

● حالا به مقایسه هر دو میپردازیم :
دلوریس ۳۰ سال قبل به دنبال کشتن ربات ها بود و دلوریس الان دنبال انتقام جویی از انسان هایی که به ربات ها آسیبی زدند
پس دلوریس گذشته خودش را وایت مینامید دلوریس الان از وایت بودن فراری! دیدیم که دلوریس وقتی به کنار کلنل میرسه خودش رو وایت معرفی میکنه و بعدش ناگهان همه ربات ها رو میکشه ، نکته ی دیگه ای که تو این صحنه هست اینه که در یک مکان دلوریس یک پیشگویی انجام میده که دقیقا درست از آب در میاد اون میگه که انسان ها از سمت شرق حمله خواهند کرد و باید نیروها رو به اون طرف قرار بدیم و همین اتفاق می افته !!! در ابتدای قسمت اول برنارد تعدادی ربات را درون آب میبیند که یکی از اونها تدی هست که تیری به سرش خورده در این قسمت دلوریس از تدی میخواهد کلنل کارداک رو بکشد اما تدی در حالی که دلوریس او را نیبیند این کار رو نمیکند پس احتمالا در خط زمانی گذشته هستند و دلوریس تیری به پیشانی تدی روانه خواهد کرد !

نکته ی دیگه که دو زمان بودن مارو درست نشون میده اینه که در خط زمانی گذشته کارل استرند و استابز و برنارد به دنبال دلوریس هستند و ارتش رو تشکیل دادند اما نیروهایی که از شرق به دلوریس حمله میکنند افراد دیگه ای هستند ! همه ی اینها نشون میده زمان این اتفافات یکی نیست و دوتاست یعنی ما در حال تماشای دو زمان با هم هستیم زمانی که دلوریس به عنوان وایت با ارتش میجنگد و زمانی که دلوریس به خودآگاه شده و برای کسب چیزی نامعلوم در همین مکان حاظر هست !

برای توضیح بیشتر وقتی دلوریس در فصل اول به پرایا اومد ما چند تا دلوریس با هم دیدیم که باعث تعجب خود دلوریس شد و حتی وقتی با یک جادوگر شروع به حرف زدن خودش رو دید که نشون میداد دلوریس در اون مکان در چند زمان متفاوت هست و بارها به اونجا سفر کرده ! این مکان یعنی سربازان اتحادیه هم همین نکته رو به ما نشون میده که دلوریس در چند زمان متفاوت هست ! نکته ی دیگر در مورد دلوریس وجود داره اینکه او به تدی می گوید باید به سویت واتر بروند اگر قسمت اول را به یاد بیارید کودکی فورد به مرد سیاه پوش می گوید بازی جدید جاییتمام خواهد شد که شروع شده به نظر میاد منظور زمانی است که دلوریس و ویلیام برای اولین بار همدیگر را دیده اند !

● سوال دیگه ای که در مورد دلوریس وجود داره این هست که آیا دلوریس با میو متحد می شود یا نه ؟ 

برای جواب این سوال باید بدانیم که خواسته ی دو طرف چی هست ، میو میخواد از دخترش محافظت بکنه ، دلوریس میخواد در این دنیا آزاد باشه ، هم آزادی و هم محافظت بدون خون ریزی محقق نمیشه یعنی انسان هرطور که شده میخواهند ربات ها را دوباره رام کنند و حتی ممکن است ربات ها رو نابود کنند !
پس اگه میو میخواد دخترش آزاد باشه باید در انقلاب دلوریس به او کمک کنه نکته ی جالب دیگه اینه که وقتی دلوریس از متحد بودن برای زنده موندن حرف میزنه سریعا بدون مکث دوربین میو، هکتور و سایزمور رو نشون میده که احتمالا قصدی پشت این کار وجود داره

 •  خط زمانی پیچیده 

در اولین مقاله تئوری دادیم که احتمالا زمانی که برنارد کنار آب از خواب بیدار میشه مربوط به قبل از زنده بودن فورد هست و مدارکی دادیم که بعضی دوستان فقط گفتند چون شخصی که مرده شبیه فورده پس قطعا تئوری ما غلطه !
اگر فصل اول وست ورلد رو دیده باشید در اونجا در مورد وایت حرف میزدند که کلی تصویر از مردی بی رحم نشون داده می شد و گفتند این وایت است اما در انتها به یکباره این دلوریس بود که وایت معرفی شد پس ممکن است این چهره هم دروغی باشد !

اگر به صحنه ی ای که کارل استرند در حال ورود به ساختمان است نگا کنید لوگوی ۳۰ سال پیش وست ورلد رو مشاهده می کنید که نشان می دهد این افراد در گذشته هستند !

نقد و بررسی سریال وست ورلد فصل 2 قسمت 3

همچنین تصویری از یک ببر نشون داده شد که گفتند مربوط به پارک ششم است بعد از اون دختری به نام گریس رو دیدم که فهمیدیم ببر به واسطه ی اون به اینجا اومده ، مدارکی نشون میده که گریس جوانی های تریسا کالن است شباهت چهره و موها را نگاه کنید !

در فصل اول او روی میز نشسته و یک دستش را عقب برده و در حال سگار کشیدن است دقیقا عین صحنه ای که گریس در حال سگار کشیدن این حجم از شباهت واقعا عجیب است همچنین در فصل اول فورد به تریسا می گوید که اولین باری به پارک اومدی رو عینن به یاد دارم و حرفایی زد که بسیار نزدیک به همین گریس است پس ممکن است که گریس جوانی های تریسا باشد همین ثابت می کند که در این زمان ما در زمان گذشته هستیم !

نکته ی دیگر در مورد تئوری گریس- تریسا این است که کارگردان کار ریچارد جی لوئیس است او قسمت دوم فصل اول را هم بر عهده داشته دقیقا همان قسمتی که ویلیام و لوگان وارد پارک شدنو یعنی خط زمانی گذشته را دنبال کردند حالا دوباره قسمتی بر عهده او هست که این شبهه که دوباره خط زمانی گذشته را نشان میدهد وجود دارد !

 • فورد، فورد و فورد 

مخاطبان شبکه HBO از مرگ شخصیت های بزرگ تعجب نمی کنند و همچنین از زنده شدن دوباره اونها اگر از مخاطبان سرسخت وست ورلد باشید هیچ جوره نمیتوانند به شما قالب کنند که فورد مرده ! در فصل دوم هر اپیزود ردی از فورد قابل مشاهده است
مثلا در قسمت اول کودکی های فورد با مرد سیاه پوش در حال صحبت است کودک جواب هایی به مرد سیاه پوش می دهد جوری که انگار خود فورد زنده است و جلوی مرد سیاه پوش است شاید بگویید صدای ضبط شده است مانند صدای آرنولد اما اشتباه نکنید  ، صدای آرنولد فقط به ربات ها کمک میکرد گذشته رو به بیارن و کارکرد دیگه ای نداشت ! اما فورد عملا در حال حرف زدن بود در حال گفتگوی مستقیم به سوالات مرد سیاه پوش جواب می داد !!! به راستی فورد چگونه به این قدرت دست پیدا کرده که به این حد پیش بینی کند که ممکن است چند هفته ی دیگه چه سوالی از من پرسیده شود و جوابش را بدهم ؟ در قسمت دوم هم وقتی مرد سیاه پوش به کنار ال لازو رفت همه دست به خودکشی زدند خب این میتواند از قبل طراحی شود اما سوالی پیش میاید مگر ربات ها خودآگاه نشدند پس چرا هنوز هم از خود اختیار ندارند و به دستور فورد که کسی به مرد سیاه پوش کمک نکنه خودکشی میکنند ایا این معنی خودآگاهی هست ؟!

جالب اینه که در قسمت سوم هم باز همین رویکرد و داریم وقتی ربوس همون سبیل چخماقی برای اسیر کردن شارلوت میاد برنارد قدرت هاش رو کم و زیاد میکنه و اونو به یک ربات خوب تبدیل میکنه ! جواب همینجاست مگر قرار به خودآگاهی نبود چرا این شکلی شدند ربات ها ؟! اگر بگوییم فقط دلوریس و میو خودآگاه شدن باز هم قانع کننده نیست ، در فصل اول دیدیم که میو تک تک حرف هاش رو طبق برنامه ریزی گفته تفاوت دلوریس و میو با بقیه ربات ها اینه که با استفاده از برنامه نویسی گذشته و زمان حال اونها رو به یاد میارن یعنی بک نفر در مقامی بالاتر که کسی ازش خبر نداره برنامه اونها رو این شکلی کرده پس همه ی ربات ها قابل کنترل هستند اما زیر دست کی؟ چه کسی بزرگتر از فورد در قسمت آخر فصل اول زمانی که همه فکر میکردیم دلوریس خودآگاه شده و به همراه تدی فرار کرده ناگهان پروژکتورها روشن شد و فورد مثل یک خالق واقعی بالای سر اونها ایستاد
پس اگر در پایان فصل دوم هم فورد ناگهان از سایه در بیاید و به همون شکل بالای سن برود و از خودش به عنوان خالق داستان جدید تعریف کند نباید تعجب کنیم !

 • دیالوگ های جالب قسمت

● دلوریس به تدی :
“در دنیای واقعی زنده موندن اهمیت داره و موجودی وجود داره که نمی خواد بمیره
و ما اینجاییم، موجوداتی که معنای مرگ رو هرگز نمی فهمیم”

● پیتر ابرناثی :

“بدبختی یک نعمته و هرفردی مقداری از اونو داره”
برگرفته شده از شعر های جان دان شاعر انگلیسی قرن ۱۶

● پیتر ابرناثی :

“من به چرخی آتشین بسته شدم که آشک هایم را مثل سرب مذاب می سوزونه”

برگرفته شده از نماشنامه شاه لیر شکسپیر شاعر انگلیسی قرن ۱۷

 •  نتیجه گیری :

این اپیزود در ابتدا ما رو وارد دنیای پارک ششم کرد و در انتها وارد پارک دوم یعنی شوگان ورلد ، این آحتمالا آخرین کارگردانی ریچارد جی لوئیس در فصل دوم است که همانند فصل اول بایک غافلگیری شروعش کرد و با یک غافلگیری دیگه تمام هر چند از نظر زمانی بسیار گیج کننده است اما در ادامه تکمیل داستان بسیار مناسب و به جا عمل کرده !

 •  در قسمت بعد چه خواهیم دید : 

قسمت چهارم فصل دوم که معمای ابولهول نامگذاری شده احتمالا به حل تعدادی از معماها کمک خواهد کرد و با توجه به تصاویر بیشتر روی مرد سیاه پوش تمرکز دارد

دانلود فایل این سریال در تلگرام 🙂 برای دانلود کلیک کنید

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط

3 نظرات

 1. پدرام

  اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ در ۰۰:۰۳

  در واقع باید بگیم عجب شیر تو شیریه…
  سریال جای صحبت زیاد داره … دست نویسنده و کارگردان هم حسابی بازه …. پس دیدگاهی ندم بهتره !

  پاسخ

 2. hamid

  اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۱

  وسطیه چقدر شبیه جان سیناس

  پاسخ

 3. You the one ~ dua lipa ;P

  اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷ در ۱۲:۵۸

  یعنی یکی سریال رو ندیده باشه و لی این تحلیل هایِ جذاب رو بخونه صدوهشت برابر بیشتر جدبِ این سریال میشه … مرسی .. !!

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...

همچنین ببینید

دانلود فصل دوم سریال وست ورلد

دانلود فصل دوم …